kamera
Belige: kamerový systém, který zaznamenává SPZ

Belgický úřad pro ochranu údajů zamítl stížnost týkající se kamer pro automatické rozpoznávání registračních značek, protože stížnost nesplňovala kritéria "vysokého rizika dopadu na ochranu osobních údajů" na subjekt údajů ve smyslu článku 35 GDPR.

Číst dál
shodan
Shodan: nejděsivější vyhledávač současnosti

Shodan je vyhledávač, který umožňuje najít zařízení připojená k internetu. Lze jej použít k vyhledání čehokoli od bezpečnostních kamer přes termostaty až po průmyslové řídicí systémy. To z něj dělá mocný nástroj pro bezpečnostní výzkumníky i hackery. Shodan je často nazýván "nejděsivějším vyhledávačem na internetu" kvůli možnosti jeho zneužití. Hacker by například mohl pomocí Shodanu najít zranitelná zařízení, která by pak mohl zneužít. Nebo by mohl záškodník použít Shodan k zmapování infrastruktury kritického systému, například elektrárny nebo úpravny vody.

Číst dál
EDPB
Omezení práv subjektu údajů dle vodítek EDPB

Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) je nezávislý orgán Evropské unie, který je odpovědný za zajištění jednotného uplatňování práva na ochranu údajů v celé EU. EDPB vydal pokyny k omezení práv subjektů údajů podle článku 23 obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Článek 23 Obecného nařízení o ochraně osobních údajů umožňuje za určitých okolností omezit práva subjektů údajů. Tato omezení mohou být odůvodněna řadou argumentů, například ochranou národní bezpečnosti, předcházením nebo odhalováním trestné činnosti nebo ochranou práv a svobod jiných osob.

Číst dál