Francouzský soud definitivně potvrdil pokutu 8 milionů eur pro Apple za personalizovanou reklamu bez souhlasu
PAŘÍŽ — Nejvyšší správní soud Francie (Conseil d'État) svým rozsudkem ze dne 27. listopadu 2025 definitivně potvrdil pokutu 8 milionů eur pro společnost Apple Distribution International. Pokutu původně uložil francouzský úřad pro ochranu osobních údajů (CNIL) v prosinci 2022 za porušení pravidel elektronické soukromí.
Předmětem sporu bylo automatické čtení identifikátorů (IDFA) v systémech iOS 14.6 a starších za účelem personalizace reklamy v App Store, které probíhalo ještě předtím, než uživatelé mohli udělit nebo odmítnout souhlas. Takový postup podle CNIL porušil článek 82 francouzského zákona o ochraně údajů, jenž provádí článek 5 odst. 3 ePrivacy směrnice.

Společnost Apple se proti rozhodnutí odvolala s námitkami, které se týkaly pravomoci úřadu (princip „one-stop-shop“ podle GDPR), aplikovatelnosti ePrivacy směrnice, výše pokuty a nutnosti předložit věc Soudnímu dvoru EU. Conseil d'État všechny námitky zamítl.
Soud jednoznačně konstatoval, že přístup k identifikátorům za účelem personalizované reklamy představuje „přístup k informacím“ ve smyslu ePrivacy směrnice a vyžaduje předchozí souhlas uživatele. Zároveň potvrdil, že CNIL byl příslušný k projednání případu, protože se činnost společnosti přímo dotýkala francouzského trhu.
„Rozhodnutí podtrhuje, že ani nativní aplikace a systémová nastavení nejsou výjimkou. Předchozí souhlas uživatele je klíčový, a to i pro velké technologické platformy,“ komentoval význam rozsudku právní expert na ochranu údajů.
Výše pokuty 8 milionů eur byla shledána přiměřenou s ohledem na masový rozsah zpracování a význam reklamních příjmů společnosti. Rozsudek je pravomocný a nelze se proti němu odvolat.
Regulované subjekty by si z případu měly odnést jasný signál: automatické zpracování identifikátorů pro reklamu bez aktivního souhlasu představuje závažné porušení pravidel ePrivacy, za které hrozí vysoké sankce.
Zdroj: GDPRhub.eu, celé znění rozsudku v originále: Conseil-etat.fr
Další články

Bezprecedentní DDoS útok odhalil křehkost online světa

Ověřená rozšíření v Chrome a Edge sledovala miliony uživatelů

